VISHAY P2TC0402D5001LNTA SMD Chip Resistor, 5 kohm, ± 0.01%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thin Film, High Precision
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Resistance
5kohm
Power Rating
63mW
Resistor Technology
Thin Film
Product Range
P2TC Series
Voltage Rating
50V
Product Width
0.6mm
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Resistance Tolerance
± 0.01%
Resistor Case / Package
0402 [1005 Metric]
Resistor Type
High Precision
Temperature Coefficient
± 2ppm/°C
Product Length
1mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand VISHAY
Part Number P2TC0402D5001LNTA
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Resistance
5kohm
Power Rating
63mW
Resistor Technology
Thin Film
Product Range
P2TC Series
Voltage Rating
50V
Product Width
0.6mm
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Resistance Tolerance
± 0.01%
Resistor Case / Package
0402 [1005 Metric]
Resistor Type
High Precision
Temperature Coefficient
± 2ppm/°C
Product Length
1mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand VISHAY
Part Number P2TC0402D5001LNTA
5kohm
63mW
50V
0.6mm
155°C
± 0.01%
± 2ppm/°C
1mm
-55°C
Part Number P2TC0402D5001LNTA
VISHAY P2TC0402D5001LNTA SMD Chip Resistor, 5 kohm, ± 0.01%, 63 mW, 0402 [1005 Metric], Thin Film, High Precision | Tanotis