VISHAY RH02520R00FE02 Resistor, 20 ohm, RH Series, 25 W, ± 1%, Solder Lug
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Resistance
20ohm
Open menu
Power Rating
25W
Open menu
Resistor Terminals
Solder Lug
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
Product Length
26.97mm
Product Height
13.87mm
Operating Temperature Max
250°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Find similar products
Product Range
RH Series
Resistance Tolerance
± 1%
Voltage Rating
22V
Temperature Coefficient
± 20ppm/°C
Resistor Mounting
Chassis Mount
Product Width
27.43mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
MIL-PRF-18546
Other details
Brand VISHAY
Part Number RH02520R00FE02
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Resistance
20ohm
Power Rating
25W
Resistor Terminals
Solder Lug
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
Product Length
26.97mm
Product Height
13.87mm
Operating Temperature Max
250°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Product Range
RH Series
Resistance Tolerance
± 1%
Voltage Rating
22V
Temperature Coefficient
± 20ppm/°C
Resistor Mounting
Chassis Mount
Product Width
27.43mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
MIL-PRF-18546
Other details
Brand VISHAY
Part Number RH02520R00FE02
20ohm
25W
26.97mm
13.87mm
250°C
± 1%
22V
± 20ppm/°C
27.43mm
-55°C
Part Number RH02520R00FE02
VISHAY RH02520R00FE02 Resistor, 20 ohm, RH Series, 25 W, ± 1%, Solder Lug | Tanotis