VISHAY RH0508R000FE02 Resistor, 8 ohm, RH Series, 50 W, ± 1%, Solder Lug
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Resistance
8ohm
Open menu
Power Rating
50W
Open menu
Resistor Terminals
Solder Lug
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
Product Length
49.99mm
Product Height
15.49mm
Operating Temperature Max
250°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Find similar products
Product Range
RH Series
Resistance Tolerance
± 1%
Voltage Rating
22V
Temperature Coefficient
± 50ppm/°C
Resistor Mounting
Chassis Mount
Product Width
28.96mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
MIL-PRF-18546
Other details
Brand VISHAY
Part Number RH0508R000FE02
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Resistance
8ohm
Power Rating
50W
Resistor Terminals
Solder Lug
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
Product Length
49.99mm
Product Height
15.49mm
Operating Temperature Max
250°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Product Range
RH Series
Resistance Tolerance
± 1%
Voltage Rating
22V
Temperature Coefficient
± 50ppm/°C
Resistor Mounting
Chassis Mount
Product Width
28.96mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
MIL-PRF-18546
Other details
Brand VISHAY
Part Number RH0508R000FE02
8ohm
50W
49.99mm
15.49mm
250°C
± 1%
22V
± 50ppm/°C
28.96mm
-55°C
Part Number RH0508R000FE02
VISHAY RH0508R000FE02 Resistor, 8 ohm, RH Series, 50 W, ± 1%, Solder Lug | Tanotis