VISHAY RH0503R300FE02 Resistor, 3.3 ohm, RH, 50 W, ± 1%, Solder Lug
HomeStore
  • RH series industrial power, aluminum housed, chassis mount wirewound resistors
  • Molded construction for total environmental protection
  • Complete welded construction
  • Meets applicable requirements of MIL-PRF-18546
  • Mounts on chassis to utilize heat-sink effect
  • Excellent stability in operation (< 1% change in resistance)
  • Operating temperature range from - 55°C to + 250°C
  • Meets requirements of ANSI J-STD-002
Product details
Resistance: 3.3ohm
Product Range: RH
Power Rating: 50W
Resistance Tolerance: ± 1%
Resistor Terminals: Solder Lug
Voltage Rating: -
Resistor Technology: Wirewound
Temperature Coefficient: ± 50ppm/°C
Resistor Type: -
Resistor Mounting: Chassis Mount
Product Length: 49.99mm
Product Width: 28.96mm
Product Height: 15.49mm
Operating Temperature Min: -55°C
Operating Temperature Max: 250°C
Qualification: MIL-PRF-18546
Other details
Brand VISHAY
Part Number RH0503R300FE02
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
VISHAY RH0503R300FE02 Resistor, 3.3 ohm, RH, 50 W, &plusmn; 1%, Solder Lug—
  • Complete welded construction
Product details
Resistance: 3.3ohm
Product Range: RH
Power Rating: 50W
Resistance Tolerance: ± 1%
Resistor Terminals: Solder Lug
Voltage Rating: -
Resistor Technology: Wirewound
Resistor Type: -
Product Length: 49.99mm
Product Width: 28.96mm
Product Height: 15.49mm
Qualification: MIL-PRF-18546
Other details
Brand VISHAY
Part Number RH0503R300FE02
Description
Resistance: 3.3ohm
Power Rating: 50W
Resistance Tolerance: ± 1%
Product Length: 49.99mm
Product Width: 28.96mm
Product Height: 15.49mm
Part Number RH0503R300FE02
VISHAY RH0503R300FE02 Resistor, 3.3 ohm, RH, 50 W, &plusmn; 1%, Solder Lug | Tanotis