VISHAY VS-15AWL06FN-M3 Standard Power Diode, 600 V, 15 A, Single, 1.05 V, 120 ns, 180 A
HomeStore
This is a Standard Power Diode, 600 V, 15 A, Single, 1.05 V, 120 ns, 180 A product from VISHAY with the model number VS-15AWL06FN-M3
Product details
Forward Voltage VF Max 1.05V
No. of Pins 3 Pin
Operating Temperature Max 175�C
Forward Current If(AV) 15A
Product Range VS-15 Series
Diode Configuration Single
Reverse Recovery Time trr Max 120ns
Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max 600V
Packaging Each
Diode Case Style TO-252AA
Forward Surge Current Ifsm Max 180A
Other details
Brand VISHAY
Part Number VS-15AWL06FN-M3
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Forward Voltage VF Max 1.05V
No. of Pins 3 Pin
Forward Current If(AV) 15A
Product Range VS-15 Series
Diode Configuration Single
Packaging Each
Diode Case Style TO-252AA
Other details
Brand VISHAY
Part Number VS-15AWL06FN-M3
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Forward Voltage VF Max 1.05V
No. of Pins 3 Pin
Forward Current If(AV) 15A
Part Number VS-15AWL06FN-M3
VISHAY VS-15AWL06FN-M3 Standard Power Diode, 600 V, 15 A, Single, 1.05 V, 120 ns, 180 A | Tanotis