
WURTH ELEKTRONIK 74408943220 Power Inductor (SMD), 22 µH, 1.1 A, 1.4 A, WE-SPC Series, 4.8mm x 4.8mm x 3.8mm, Shielded
WURTH ELEKTRONIK 74408943220 Power Inductor (SMD), 22 µH, 1.1 A, 1.4 A, WE-SPC Series, 4.8mm x 4.8mm x 3.8mm, Shielded
Product details
| Inductance | 22µH |
| RMS Current (Irms) | 1.1A |
| Saturation Current (Isat) | 1.4A |
| Product Range | WE-SPC Series |
| Power Inductor Case | 4.8mm x 4.8mm x 3.8mm |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.213ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74408943220 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WURTH ELEKTRONIK 74408943220 Power Inductor (SMD), 22 µH, 1.1 A, 1.4 A, WE-SPC Series, 4.8mm x 4.8mm x 3.8mm, Shielded
Product details
| Inductance | 22µH |
| RMS Current (Irms) | 1.1A |
| Saturation Current (Isat) | 1.4A |
| Product Range | WE-SPC Series |
| Power Inductor Case | 4.8mm x 4.8mm x 3.8mm |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.213ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74408943220 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Inductance | 22µH |
| RMS Current (Irms) | 1.1A |
| Saturation Current (Isat) | 1.4A |
| Product Range | WE-SPC Series |
| Power Inductor Case | 4.8mm x 4.8mm x 3.8mm |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.213ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74408943220 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











