
WURTH ELEKTRONIK 860040774002 Electrolytic Capacitor, 47 µF, 63 V, WCAP-ATUL Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
WURTH ELEKTRONIK 860040774002 Electrolytic Capacitor, 47 µF, 63 V, WCAP-ATUL Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 7000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | WCAP-ATUL Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 47µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 860040774002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.52
-69%$0.52
$0.16WURTH ELEKTRONIK 860040774002 Electrolytic Capacitor, 47 µF, 63 V, WCAP-ATUL Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 7000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | WCAP-ATUL Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 47µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 860040774002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 7000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | WCAP-ATUL Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 47µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 860040774002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









