
WURTH ELEKTRONIK 860241375002 Electrolytic Capacitor, 10 µF, 400 V, WCAP-AT1H Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
WURTH ELEKTRONIK 860241375002 Electrolytic Capacitor, 10 µF, 400 V, WCAP-AT1H Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | WCAP-AT1H Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 860241375002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.49
-70%$1.49
$0.45WURTH ELEKTRONIK 860241375002 Electrolytic Capacitor, 10 µF, 400 V, WCAP-AT1H Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | WCAP-AT1H Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 860241375002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | WCAP-AT1H Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 860241375002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









