XP POWER ALM65US12C2-8 AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 65 W, 12 V, 5.4 A
The ALM65US12C2-8 from XP Power is a 65W, AC to DC external plug-in adaptor. The AJM65 series desktop adaptor complies with energy efficiency level VI standard and low earth leakage current. This medical external power supply is fully approved to international medical safety standards. It has been designed with very high efficiency and low standby power, enabling it to meet the latest environmental legislation. The unit has a fully sealed enclosure complying with IP32 and a smooth surface finish making it easier to wipe down in a clinical setting.
  • Input voltage range from 80VAC to 264VAC
  • Output voltage is 12V
  • Input frequency range from 47Hz to 63Hz, input current is 1.2/0.6A, inrush current is 60/120A
  • Output current is 5.4A
  • Total regulation is ±5%, efficiency is 88%
  • Operating temperature range from 0°C to 60°C
  • Dimension is 125.5mm x 55.5mm x 33.5mm
  • Class II IEC 320-C8 inlet
  • UL ANSI/AAMI ES 60601-1, CSA C22.2 no. 60601, EN60601-1, CB IEC60601-1 medical safety approvals
  • UL60950-1, EN60950-1, IEC60950-1 IT safety approval
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Medical
Product details
Power Supply Output Type Fixed
Output Power Max 65W
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Input Voltage AC Max 264V
Plug Type Mains Plug Sold Separately
Input Voltage AC Min 80V
Product Range ALM65 Series
Output Voltage - Output 3 -
Output Voltage - Output 1 12V
Output Connector Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm
Output Current - Output 3 -
No. of Outputs 1 Output
Output Current - Output 1 5.4A
Other details
Brand XP POWER
Part Number ALM65US12C2-8
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Output voltage is 12V
  • Output current is 5.4A
  • Class II IEC 320-C8 inlet
Applications
Product details
Power Supply Output Type Fixed
Output Power Max 65W
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Input Voltage AC Max 264V
Input Voltage AC Min 80V
Product Range ALM65 Series
Output Voltage - Output 3 -
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 3 -
No. of Outputs 1 Output
Output Current - Output 1 5.4A
Other details
Brand XP POWER
Part Number ALM65US12C2-8
Description
  • Output voltage is 12V
  • Output current is 5.4A
Output Power Max 65W
Input Voltage AC Max 264V
Input Voltage AC Min 80V
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 1 5.4A
Part Number ALM65US12C2-8
XP POWER ALM65US12C2-8 AC/DC Power Supply, ITE & Medical, 1 Output, 65 W, 12 V, 5.4 A | Tanotis