XP POWER AQM200PS24C2 AC/DC Power Supply, Medical, 1 Output, 200 W, 24 VDC, 8.3 A
HomeStore
Product Overview
  • Universal, single-phase input: 85 to 264VAC
  • Output voltage is 24VDC
  • Output current is 8.3A
  • 93.0% efficiency
  • Medical & ITE safety agency approvals
  • Low earth leakage current
  • Less than 0.15W standby power
  • 0 to +60°C operation
  • Class II version
  • Dimension is 166.5 x 54.2 x 33.0mm (6.56� x 2.13� x 1.30�), 3 year warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
Medical
Output Power Max
200W
Output Current - Output 1
8.3A
Output Current - Output 2
Output Voltage - Output 3
Power Supply Output Type
Fixed
Product Range
AQM200 Series
SVHC
No SVHC (15-Jan-2018)
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage - Output 1
24VDC
Output Voltage - Output 2
Output Connector
4 Way Mini DIN
Output Current - Output 3
Input Voltage VAC
85V AC to 264V AC
Plug Type
IEC 60320 C18
Other details
Brand XP POWER
Part Number AQM200PS24C2
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Output voltage is 24VDC
  • Output current is 8.3A
  • 93.0% efficiency
  • Low earth leakage current
  • 0 to +60°C operation
  • Class II version
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
Medical
Output Power Max
200W
Output Current - Output 1
8.3A
Output Current - Output 2
Output Voltage - Output 3
Power Supply Output Type
Fixed
Product Range
AQM200 Series
SVHC
No SVHC (15-Jan-2018)
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage - Output 1
24VDC
Output Voltage - Output 2
Output Connector
4 Way Mini DIN
Output Current - Output 3
Input Voltage VAC
85V AC to 264V AC
Plug Type
IEC 60320 C18
Other details
Brand XP POWER
Part Number AQM200PS24C2
Description
  • Output voltage is 24VDC
  • Output current is 8.3A
  • 93.0% efficiency
  • 0 to +60°C operation
200W
8.3A
24VDC
4 Way Mini DIN
85V AC to 264V AC
Part Number AQM200PS24C2
XP POWER AQM200PS24C2 AC/DC Power Supply, Medical, 1 Output, 200 W, 24 VDC, 8.3 A | Tanotis