XP POWER AQM300PS48 AC/DC Power Supply, Medical, 1 Output, 300 W, 48 VDC, 6.25 A
- 48V output voltage, 6.25A output current, 5% total regulation and 93.8% efficiency
- Class I version, ensure versatility for both hospital and non hospital applications
- Desktop GaN AC to DC power supply for medical (2 x MOPP) applications
- Medical safety and home healthcare approvals
- Energy efficiency level VI
- 4th edition medical EMC, IP22 environmental rating
- <0.15W standby power, 0°C to 60°C operation
- Low earth leakage current
- 3 year warranty, input voltage range from 85VAC to 264VAC
- Dimension is 183mm x 85mm x 35mm
Product details
| Power Supply Applications: Medical |
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Power Max: 300W |
| Output Voltage - Output 1: 48VDC |
| Output Current - Output 1: 6.25A |
| Output Voltage - Output 2: - |
| Output Current - Output 2: - |
| Output Connector: 6 Pin Mini-Fit |
| Output Voltage - Output 3: - |
| Output Current - Output 3: - |
| Power Supply Output Type: Fixed |
| Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC |
| Product Range: AQM300 Series |
| Plug Type: IEC 60320 C14 |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | AQM300PS48 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$87.41XP POWER AQM300PS48 AC/DC Power Supply, Medical, 1 Output, 300 W, 48 VDC, 6.25 A
- Energy efficiency level VI
- Low earth leakage current
Product details
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Power Max: 300W |
| Plug Type: IEC 60320 C14 |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | AQM300PS48 |
| Quantity | Each |
Description
| Output Power Max: 300W |