BOURNS SSA-2-250A Current Sensor, AC/DC, 250A, ± 0.2%, Analogue, 3 to 5.5VDC, Bolt On, -40°C to 115°C, Riedon SSA-2
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Sensor Output Type
Analogue
Measured Current
AC / DC
Current Sensor Technology
Secondary Signal Type
± 5mV/A
Open menu
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
SSA-2 Series
Find similar products
Supply Voltage Range
3V DC to 5.5V DC
Accuracy
± 0.2%
Primary Current
250A
Open menu
Sensor Mounting
Bolt On
Operating Temperature Max
115°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number SSA-2-250A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Sensor Output Type
Analogue
Measured Current
AC / DC
Current Sensor Technology
Secondary Signal Type
± 5mV/A
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
SSA-2 Series
Supply Voltage Range
3V DC to 5.5V DC
Accuracy
± 0.2%
Primary Current
250A
Sensor Mounting
Bolt On
Operating Temperature Max
115°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number SSA-2-250A
± 5mV/A
-40°C
3V DC to 5.5V DC
± 0.2%
250A
115°C
Part Number SSA-2-250A
BOURNS SSA-2-250A Current Sensor, AC/DC, 250A, ± 0.2%, Analogue, 3 to 5.5VDC, Bolt On, -40°C to 115°C, Riedon SSA-2 | Tanotis