LEM HO 8-NP-0000 Current Transducer, HO-NP Series, PCB, 8A, -20A to 20A, 1 %, Voltage Output, 5 Vdc
LEM HO 8-NP-0000 Current Transducer, HO-NP Series, PCB, 8A, -20A to 20A, 1 %, Voltage Output, 5 Vdc
Product details
| Sensor Output | Voltage |
| Response Time | 3.5µs |
| Current Measuring Range AC | -20A to 20A |
| Supply Voltage DC Max | 5.5V |
| Product Range | HO-NP Series |
| Supply Voltage DC Min | 4.5V |
| Accuracy % | 1% |
| Current Measuring Range DC | -20A to 20A |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | HO 8-NP-0000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LEM HO 8-NP-0000 Current Transducer, HO-NP Series, PCB, 8A, -20A to 20A, 1 %, Voltage Output, 5 Vdc
Product details
| Sensor Output | Voltage |
| Response Time | 3.5µs |
| Current Measuring Range AC | -20A to 20A |
| Supply Voltage DC Max | 5.5V |
| Product Range | HO-NP Series |
| Supply Voltage DC Min | 4.5V |
| Accuracy % | 1% |
| Current Measuring Range DC | -20A to 20A |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | HO 8-NP-0000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Sensor Output | Voltage |
| Response Time | 3.5µs |
| Current Measuring Range AC | -20A to 20A |
| Supply Voltage DC Max | 5.5V |
| Product Range | HO-NP Series |
| Supply Voltage DC Min | 4.5V |
| Accuracy % | 1% |
| Current Measuring Range DC | -20A to 20A |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | HO 8-NP-0000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









