
LEM LF 2010-S Current Transducer, LF Series, 200A, -300A to 300A, 0.3 %, Closed Loop Output, 15 Vdc to 24 Vdc
LEM LF 2010-S Current Transducer, LF Series, 200A, -300A to 300A, 0.3 %, Closed Loop Output, 15 Vdc to 24 Vdc
Product details
| Sensor Output | Current |
| Supply Voltage DC Min | -14.25V |
| Supply Voltage DC Max | 25.2V |
| Current Measuring Range DC | -3kA to 3kA |
| Current Measuring Range AC | -3kA to 3kA |
| Response Time | 500ns |
| Accuracy % | 0.3% |
| Product Range | LF xx10 Series |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | LF 2010-S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LEM LF 2010-S Current Transducer, LF Series, 200A, -300A to 300A, 0.3 %, Closed Loop Output, 15 Vdc to 24 Vdc
Product details
| Sensor Output | Current |
| Supply Voltage DC Min | -14.25V |
| Supply Voltage DC Max | 25.2V |
| Current Measuring Range DC | -3kA to 3kA |
| Current Measuring Range AC | -3kA to 3kA |
| Response Time | 500ns |
| Accuracy % | 0.3% |
| Product Range | LF xx10 Series |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | LF 2010-S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Sensor Output | Current |
| Supply Voltage DC Min | -14.25V |
| Supply Voltage DC Max | 25.2V |
| Current Measuring Range DC | -3kA to 3kA |
| Current Measuring Range AC | -3kA to 3kA |
| Response Time | 500ns |
| Accuracy % | 0.3% |
| Product Range | LF xx10 Series |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | LF 2010-S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








