CGS - TE CONNECTIVITY HSC100S12RJ Resistor, 12 ohm, HS Series, 100 W, ± 5%, Threaded Stud, 1.9 kV
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Resistance
12ohm
Open menu
Power Rating
100W
Open menu
Resistor Terminals
Threaded Stud
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
High Power
Product Length
66mm
Product Height
24mm
Operating Temperature Max
200°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Product Range
HS Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
1.9kV
Temperature Coefficient
± 50ppm/°C
Resistor Mounting
Panel Mount
Product Width
48mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSC100S12RJ
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Resistance
12ohm
Power Rating
100W
Resistor Terminals
Threaded Stud
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
High Power
Product Length
66mm
Product Height
24mm
Operating Temperature Max
200°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Product Range
HS Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
1.9kV
Temperature Coefficient
± 50ppm/°C
Resistor Mounting
Panel Mount
Product Width
48mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSC100S12RJ
12ohm
100W
66mm
24mm
200°C
± 5%
1.9kV
± 50ppm/°C
48mm
-55°C
Part Number HSC100S12RJ
CGS - TE CONNECTIVITY HSC100S12RJ Resistor, 12 ohm, HS Series, 100 W, ± 5%, Threaded Stud, 1.9 kV | Tanotis