
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX11254ATJ+ Analogue to Digital Converter, 24 bit, 64 kSPS, Single, 2.7 V, 3.6 V, TQFN
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX11254ATJ+ Analogue to Digital Converter, 24 bit, 64 kSPS, Single, 2.7 V, 3.6 V, TQFN
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 24bit |
| ADC / DAC Case Style | TQFN |
| Supply Voltage Type | Single |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Sampling Rate | 64kSPS |
| Data Interface | SPI |
| No. of Pins | 32Pins |
| Product Range | Hex 24-Bit Sigma-Delta ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Input Channel Type | Differential |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX11254ATJ+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX11254ATJ+ Analogue to Digital Converter, 24 bit, 64 kSPS, Single, 2.7 V, 3.6 V, TQFN
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 24bit |
| ADC / DAC Case Style | TQFN |
| Supply Voltage Type | Single |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Sampling Rate | 64kSPS |
| Data Interface | SPI |
| No. of Pins | 32Pins |
| Product Range | Hex 24-Bit Sigma-Delta ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Input Channel Type | Differential |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX11254ATJ+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 24bit |
| ADC / DAC Case Style | TQFN |
| Supply Voltage Type | Single |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Sampling Rate | 64kSPS |
| Data Interface | SPI |
| No. of Pins | 32Pins |
| Product Range | Hex 24-Bit Sigma-Delta ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Input Channel Type | Differential |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX11254ATJ+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











