Multicomp MCTR35JDE0120 Through Hole Resistor High Power 12 ohm TR35 Series 35 W ± 5% TO-220 350 V
HomeStore
This is a Through Hole Resistor, High Power, 12 ohm, TR35 Series, 35 W, ± 5%, TO-220, 350 V product from MULTICOMP with the model number MCTR35JDE0120
Product details
Resistance 12ohm
Product Range TR35 Series
Power Rating 35W
Resistance Tolerance ± 5%
Resistor Case Style TO-220
Voltage Rating 350V
Resistor Element Type Thick Film
Temperature Coefficient ± 100ppm/°C
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCTR35JDE0120
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Resistance 12ohm
Product Range TR35 Series
Power Rating 35W
Resistance Tolerance ± 5%
Resistor Case Style TO-220
Voltage Rating 350V
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCTR35JDE0120
Description
Resistance 12ohm
Power Rating 35W
Resistance Tolerance ± 5%
Voltage Rating 350V
Part Number MCTR35JDE0120
Multicomp MCTR35JDE0120 Through Hole Resistor High Power 12 ohm TR35 Series 35 W ± 5% TO-220 350 V | Tanotis