
Multicomp PRO MCF 2W 10K Through Hole Resistor 10 Kohm Series 2 W ± 5% Axial Leaded 500 V
Multicomp PRO MCF 2W 10K Through Hole Resistor 10 Kohm Series 2 W ± 5% Axial Leaded 500 V
- 1000MR Minimum insulation resistance
- -55 to 155°C Operating temperature range
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial
Product details
| Resistance | 10kohm |
| Product Range | MCF Series |
| Power Rating | 2W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 500V |
| Resistor Element Type | Carbon Film |
| Temperature Coefficient | ± 450ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCF 2W 10K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.27
-70%$0.27
$0.08Multicomp PRO MCF 2W 10K Through Hole Resistor 10 Kohm Series 2 W ± 5% Axial Leaded 500 V
- 1000MR Minimum insulation resistance
- -55 to 155°C Operating temperature range
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial
Product details
| Resistance | 10kohm |
| Product Range | MCF Series |
| Power Rating | 2W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 500V |
| Resistor Element Type | Carbon Film |
| Temperature Coefficient | ± 450ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCF 2W 10K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1000MR Minimum insulation resistance
- -55 to 155°C Operating temperature range
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial
Product details
| Resistance | 10kohm |
| Product Range | MCF Series |
| Power Rating | 2W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 500V |
| Resistor Element Type | Carbon Film |
| Temperature Coefficient | ± 450ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCF 2W 10K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












