Multicomp PRO MCPMR02SJ0153A10 MCPMR02SJ0153A10 Through Hole Resistor 15 Kohm Mcpmr 2 W ± 5% Axial Leaded 500 V
HomeStore
The MCPMR series 2W power metal Fixed Resistor has power rating based on continuous full load operation at an ambient temperature of 70°C. The resistor also have a rated direct-current (DC) continuous working voltage or an approximate sine-wave root-mean-square (RMS) alternating-current (AC) continuous working voltage at commercial-line frequency and waveform corresponding to the power rating.
  • 2W-S Power resistance
  • J Resistance tolerance
  • Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCPMR02SJ0153A10
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 2W-S Power resistance
  • J Resistance tolerance
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCPMR02SJ0153A10
Description
  • 2W-S Power resistance
Part Number MCPMR02SJ0153A10
Multicomp PRO MCPMR02SJ0153A10 MCPMR02SJ0153A10 Through Hole Resistor 15 Kohm Mcpmr 2 W ± 5% Axial Leaded 500 V | Tanotis