Neohm - TE Connectivity CPF0402B18KE1 CPF0402B18KE1 SMD Chip Resistor 18 Kohm ± 0.1% 62.5 mW 0402 [1005 Metric] Thin Film Precision Low TCR
HomeStore
The TE Connectivity CPF series are high stability, thin film precision chip resistors. The Resistance range includes E24 and E96 decade values from 1ohm to 4Mohm. These resistors offer various power dissipations relating to chip size and are suitable for all applications where close accuracy and stability are essential. CPF series thin film precision resistors have accurate and uniform physical dimensions to facilitate placement.
  • EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 2010, 2512 chip sizes available
  • Temperature coefficient is 15ppm/°C, 25ppm/°C and 50ppm/°C
  • ±0.1%, ±0.5% and ±1% tolerance
  • Electroplated 100% matte Sn finish
  • Operating temperature range -55°C to 125°C
Other details
Brand NEOHM - TE CONNECTIVITY
Part Number CPF0402B18KE1
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Other details
Brand NEOHM - TE CONNECTIVITY
Part Number CPF0402B18KE1
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number CPF0402B18KE1
Neohm - TE Connectivity CPF0402B18KE1 CPF0402B18KE1 SMD Chip Resistor 18 Kohm ± 0.1% 62.5 mW 0402 [1005 Metric] Thin Film Precision Low TCR | Tanotis