VISHAY AC03000001201JAC00 Through Hole Resistor, 1.2 kohm, Axial Leaded, 3 W, ± 5%, AC Series
HomeStore
This is a Through Hole Resistor, 1.2 kohm, Axial Leaded, 3 W, ± 5%, AC Series product from VISHAY with the model number AC03000001201JAC00
Product details
Resistance 1.2kohm
Voltage Rating -
Resistor Case Style Axial Leaded
Power Rating 3W
Resistance Tolerance ± 5%
Product Range AC Series
Resistor Element Type Wirewound
Temperature Coefficient +100ppm/K to +180ppm/K
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand VISHAY
Part Number AC03000001201JAC00
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Packaging / Drawing / Footprint EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Resistance 1.2kohm
Voltage Rating -
Power Rating 3W
Resistance Tolerance ± 5%
Product Range AC Series
Other details
Brand VISHAY
Part Number AC03000001201JAC00
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Resistance 1.2kohm
Power Rating 3W
Resistance Tolerance ± 5%
Part Number AC03000001201JAC00
VISHAY AC03000001201JAC00 Through Hole Resistor, 1.2 kohm, Axial Leaded, 3 W, ± 5%, AC Series | Tanotis