LEM FL 28000-SDUI300 Current Transducer, 0A to 42kA, Current Output, 12 to 24VDC, FL-SDxIxx Series
HomeStore
Product Overview
  • 28000A IPN range, Uni-polar output type, industrial insulation routine tests
  • 300mm aperture width
  • Hall effect open loop coreless integral current transducer
  • Instantaneous 4-20mA current output, power supply range from 10 to 28V (TA = 25°C)
  • Primary nominal current is 12000A typ (TA = 25°C, UC = +24V, RM = 100 ohm)
  • Galvanic separation between primary and secondary circuit, factory calibrated
  • Wide measurement range, no magnetic offset
  • Low consumption and low losses, wide range of rectangular busbar dimensions
  • Light weight design, M12 field connector
  • Ambient operating temperature range from -40 to +85°C
Notes
Product details
Technical Specifications
Sensor Output Type
Current
Supply Voltage DC Min
12V
Measured Current
AC / DC / Pulsed
Accuracy
± 0.15%
Current Sensor Technology
Open Loop Hall Effect
Secondary Signal Type
4mA to 20mA
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
FL-SDxIxx Series
Supply Voltage Range
10V to 28V
Supply Voltage DC Max
24V
Current Measuring Range DC
0A to 42kA
Current Measuring Range AC
0A to 42kA
Primary Current
28kA
Sensor Mounting
Bracket
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand LEM
Part Number FL 28000-SDUI300
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • 300mm aperture width
Notes
Product details
Technical Specifications
Sensor Output Type
Current
Supply Voltage DC Min
12V
Measured Current
AC / DC / Pulsed
Accuracy
± 0.15%
Current Sensor Technology
Open Loop Hall Effect
Secondary Signal Type
4mA to 20mA
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
FL-SDxIxx Series
Supply Voltage Range
10V to 28V
Supply Voltage DC Max
24V
Current Measuring Range DC
0A to 42kA
Current Measuring Range AC
0A to 42kA
Primary Current
28kA
Sensor Mounting
Bracket
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand LEM
Part Number FL 28000-SDUI300
Description
  • 300mm aperture width
12V
± 0.15%
4mA to 20mA
-40°C
10V to 28V
24V
0A to 42kA
0A to 42kA
85°C
Part Number FL 28000-SDUI300
LEM FL 28000-SDUI300 Current Transducer, 0A to 42kA, Current Output, 12 to 24VDC, FL-SDxIxx Series | Tanotis